Proč nám před domem ještě nestojí barevné popelnice?

Typ: Projekty | Dotace
Proč nám před domem ještě nestojí barevné popelnice? 1Jak jsme vás již několikrát informovali, původní časový plán na distribuci barevných nádob na tříděný odpad a kompostérů do vašich domácností vzal za své. Rádi bychom vám vysvětlili důvody, proč vše nejde tak rychle, jak jsme si všichni na počátku roku přáli.

Jak jsme vás již několikrát informovali, původní časový plán na distribuci barevných nádob na tříděný odpad a kompostérů do vašich domácností vzal za své. Rádi bychom vám vysvětlili důvody, proč vše nejde tak rychle, jak jsme si všichni na počátku roku přáli.

• Jedná o velkou investici a proto chceme dosáhnout maximální možné úhrady nákladů z Operačního programu Životní prostředí, která činí 85 % z celkových způsobilých výdajů.
  • Abychom toho dosáhli, museli jsme parametry výběrového řízení nastavit tak, abychom splnili všechny podmínky pro přiznání maximální výše podpory.
  • detailProto jsme mohli výběrové řízení na dodavatele vypsat až po zveřejnění textu dotační výzvy, ke kterému došlo až na počátku března.
  • Zároveň se snažíme vybrat nádoby a kompostéry co nejkvalitnější, aby nám dlouho vydržely a zároveň byly v souladu s dotační výzvou. Vybrali jsme proto jednobarevné (černo šedé) velice kvalitní popelnice s barevnými nacvakávacími klipy (modrá pro papír a žlutá pro plast). Výhodou je větší variabilita řešení a také esteticky popelnice nebudou tolik rušit u domů
  • Biopopelnice opět splňují certifikát RAL, jsou vyrobené ze silnějšího materiálu a jsou perforované, obsahují i spodní větrací mřížku.

Největší komplikací jsou ale nakonec krizová opatření v souvislosti s šířením nemoci COVID-19, která na začátku nemohl nikdo předpokládat. Dodací lhůty před vyhlášením nouzového stavu se pohybovaly v řádu 2 až 4 týdnů. Opatření vlády se ale dotkla výrobců natolik, že se čekání na dodávku protáhne na 2 až 3 měsíce.

Kdy budou nové nádoby rozvezeny do domácností?

V současnosti jsme ve fázi, kdy proběhlo výběrové řízení, byla podepsána smlouva s dodavatelskou firmou a nádoby i kompostéry jsou objednané. Díky okolnostem, které jsme popisovali výše, ale jejich dodávku a rozvoz do domácností očekáváme v průběhu července.

Aktualizace:

Vysoutěžené kompostéry budou od výrobce JRK, pro představu se bude jednat o tyto typy 800l a 1400l (https://www.zbozi.cz/vyrobek/jrk-1400-premium/):

komposter 800komposter 1400

Do té doby nabízíme pomoc

ObrazekUvědomujeme si, že mnozí z vás se na změnu v nakládání s odpady připravují. Některé domácnosti si od nového roku například vyměnily nádobu na směsný odpad za menší. Proto přicházíme s těmito dočasnými opatřeními:

• všechna stávající kontejnerová stanoviště budou posílena o jeden kontejner na plasty a jeden kontejner na papír, na některých přibudou nádoby na kov a tetrapaky.
  • Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete odvážet papír nebo plasty do těchto kontejnerů, máte možnost v den svozu směsného odpadu (tedy každý druhý čtvrtek) vedle popelnice umístit vlastní plastový pytel naplněný plasty nebo papírem. Svoz těchto pytlů bude zajišťovat pracovník úřadu (ne svozová firma odvážející směsný odpad). Režim svozu bude následovný - první svoz 7.5. plastový odpad, druhý svoz 21.5. papírový odpad, následně opět plasty a takto se to bude střídat až do doby distribuce vlastních nádob. Tříděný odpad vám tedy odvezeme 1x měsíčně, stejně jako byste již měli svoji vlastní nádobu.
  • Harmonogram svozu podle předchozího bodu bude vyvěšen webových na stránkách, autobusových zastávkách a podobných veřejných místech. Pokud ale můžete, využívejte i nadále kontejnerová hnízda na tříděný odpad.

Vytvořeno: 2. 5. 2020
Poslední aktualizace: 22. 5. 2020 13:13