Do Pekla vlhkost nepatří, ale pořád tam je. Někdo v minulosti zapomněl na hydroizolaci. 1

Tím je asi řečeno to hlavní. Již od roku 2019, kdy proběhla kolaudace rekonstruovaného suterénu sokolovny, které se říká Peklo, bylo jasné, že opatření proti vlhkosti nejsou dostatečná. Přitom bylo kompletně vyměněno vnitřní vybavení, položeny nové dlažby a stěny obloženy odvětrávanými panely.

Vlhkost se začala znovu objevovat pár měsíců po kolaudaci a po dvou letech byla na zdech už i plíseň. Začaly opadávat i omítky. Reklamace nepřipadala v úvahu, jelikož vše bylo provedeno v souladu s projektem. Příčina vlhkosti se zjistila po provedení sondy v podlaze, která odhalila, že pod skladbou podlahy není žádná hydroizolace. Ani vnější zdi suterénu nebyly opatřeny hydroizolací, pouze zateplením soklu.

Proto nyní probíhají kolem sokolovny stavební práce. Projekt účinné sanace suterénu spočívá v kompletním odkopání stavby a opatření stěn vnější hydroizolací až k základové spáře.  Vnitřní izolace spočívá v “podřezání zdí” injektážními vrty, odstranění podlah a doplnění hydroizolace do jejich skladby. Nakonec budou na stěny použity speciální prodyšné omítky a nátěry do vlhka, které odvedou zbývající vlhkost ze zdí. To bude bohužel trvat několik let. Vše, co bylo při předchozí rekonstrukci opraveno, se nyní musí vybourat, znovu použít lze pouze vybavení, které lze odmontovat.

Náklady na rekonstrukci budou samozřejmě mnohonásobně vyšší, než před 4 lety a to nejen kvůli zdražení veškerého stavebního materiálu, ale také s ohledem na mnohem větší rozsah a náročnost opatření.

Je to škoda, vybourávat nedávno položenou dlažbu a obklady, ale bez toho nejde provést odvlhčení skutečně důsledně. Sanace je záměrně naplánována na léto, kdy je v sokolovně slabší provoz, aby v září mohla být již využívána školami i na volnočasové aktivity.

Datum vložení: 29. 6. 2022 11:12
Datum poslední aktualizace: 29. 6. 2022 11:20