Podatelna:602 672 599
 Matrika: 601 583 426
Mapa webu

Škvorecký zpravodaj 4/2023 - titulní rozhovor s Evou Adamczykovou vznikl přesně před týdnem

Škvorecký zpravodaj 4/2023 - titulní rozhovor s Evou Adamczykovou do vznikl přesně před týdnem 1

Dnes vychází poslední letošní vydání našeho čtvrtletníku a je opět nabité událostmi, které se v našem domově dějí a také těmi, které nás ještě do konce roku čekají.

Třeba hned dnes večer se parta přátel z Třebohostic i Škvorec sejde ke společnému muzicírování, zítra je valná hromada hasičů a akce v Savoia Castle a v neděli je vánoční jarmark ve škole i na náměstí, kde se rozsvítí v 17 hodin stromek.

Skvorecky-zpravodaj-4-2023_web.pdf

Kromě rozhovoru s Evkou Adamczykovou, který probíhal akčně, jak je u této osobnosti zvykem, si nenechte ujít ani další informace a novinky, které se nás tu týkají. Druhý větší rozhovor je s místním rodákem Martinem Jírou, který inicioval obnovení úvozové cesty a minulou neděli na ní společně s rodinou a malou skupinkou nadšenců vysázeli ovocný sad, a to ne ledajaký. A když už jsme u úvozové cesty, měli jsme k ní do zpravodaje zajímavosti, ale bohužel se už nevešly. A tak jako upoutávku na víkendové čtení přikládáme…

…co se do zpravodaje nevešlo.

Kde je nový sad a co znamená úvozová cesta

K novému sadu dojdete, když budete pokračovat kolem sochy sv. Donáta ještě stále rovně. Po dvou stech metrech už uvidíte na pravé straně, jak do poloviny velkého lánu vstupuje cesta lemovaná mladými stromky.

Slovo úvoz (nářečně ouvoz) je většinou známé, ale možná je pro někoho jeho význam trochu mlhavý. Úvozová cesta je označení pro cestu, která se zařezává do terénu. V dnešní době se u nás vyskytují už jen nesouvisle. Mohou být dost široké, aby jimi projel vůz s nákladem, ale existují i tak úzké, kudy by prošel pouze kůň. Úvozy jsou běžně totožné s trvalými vodotečemi či místy nárazového stoku vody, což může přispět k prohloubení úvozu vodní erozí. Zahloubení úvozových cest může být od několika centimetrů až po metry, jako je například úvoz z Třebohostic do Zlaté, kde se cesta obnovovala ve spolupráci s obcí Zlatá v roce 2021.

Zanoření cesty do terénu poskytovalo v dávných dobách cestujícím ochranu před nepřízní počasí, ale i ukrytí před lupiči. V mnoha obcích se jejich někdejší existence dochovala v místních názvech ulic (Úvoz, Na Úvoze, Nad Úvozem, Dolní úvoz atd.)

Úvoz

Úvoz Svatbín: autor fotografie RNDr.Čestmír Štuka, Ph.D., MBA

Přejeme vám všem hezký a klidný advent

Skvorecky-zpravodaj-4-2023_web.pdf