Zpráva starostky k 27. 5. 2019

Hřbitov ve Škvorci - Mnozí návštěvníci škvoreckého hřbitova nás upozorňují na špatný stav přerostlých keřů tújí tvořících alej středem hřbitova od hlavní brány směrem k zadní zdi. Vzhledem k úzkému prostoru mezi hroby a velikosti dožívajících keřů působí alej až stísněných dojmem. Křehké větve keřů se lámou a ohrožují kolemjdoucí. Mohutné kořeny zvedají okraje hrobů a znehodnocují je tak.

Oslovili jsme odborníky a chceme dát hřbitovu nový kabát. Budete mít možnost se k vzniklým návrhům úpravy vyjádřit. V rámci návrhu vzhledu hřbitova uvažujeme také o opravě márnice a hřbitovní zdi. Pokud budeme chtít na úpravy hřbitova čerpat dotace, musíme nejprve vyřešit majetkoprávní vztahy se současnými spoluvlastníky pozemků, na kterých hřbitov stojí.

Porušování Vodního zákona - Škvorecký potok

12. května 2019 vypršel termín, který obec stanovila ke sjednání nápravy, odstranění  nepovolených skládek a jiného zasahování do vodního toku, vlastníkům pozemků sousedících s obecním pozemkem podél potoka. Děkujeme občanům, kteří na naši výzvu reagovali okamžitou nápravou existujícího stavu a ochotou domluvit se na vzájemném fungování s výhodami na obou stranách, vlastníků chat i městysu Škvorec.

Rybník v Třebohosticích - odbahnění

Termín dotačního titulu, který předchozí zastupitelé zamýšleli využít, září 2018, nebylo možné pro nepostačující rozsah dokumentace vodního díla stihnout.  Zjišťujeme možnost využití jiných dotačních titulů, v opačném případě vyčkáme na vypsání původního titulu v letošním roce.

Údržba obecních domů

Obecní dům č.p. 157

V červnu bude zahájena rekonstrukce domu č. p. 157 opravou stoupaček. Stavební úpravy budou realizovány za provozu.

Obecní dům č.p. 107

Začínáme v vyklízením přístavku ve dvoře budovy č.p. 107 a nechali jsme zpracovat studii na využití dvora/zahrady jako jednoho ze strategicky položených míst pro setkávání a odpočinek, která v městysu chybějí.

Obecní zpravodaj

V květnu vyšlo s drobným zpožděním první číslo obecního zpravodaje, druhé číslo najdete ve svých schránkách ještě před letními prázdninami.

Úřední hodiny

Často se ptáte, jak se může stát, že vám úřednice v úředních hodinách nezvedne telefon? Vysvětlení je jednoduché. Větší úřady mají specializované pracovníky na ústředně, kteří vyřizují nekomplikované dotazy, přesměrovávají hovory na jednotlivá oddělení. Malé úřady, jako je ten náš, mají úřednici, která v úředních hodinách odbavuje občany u přepážky a zároveň je zodpovědná za přijímání telefonických hovorů, které na centrální číslo úřadu přicházejí. V okamžiku, kdy mluví s člověkem za přepážkou, nemůže vyřídit přicházející hovor. Dává přednost přítomnému občanovi a pokračují v rozjednané věci. Opakujte svoje volání nebo pošlete SMS či e-mailovou zprávu s požadavkem, budeme vás kontaktovat.

Pokud vaše záležitost nesnese odkladu a je třeba ji vyřídit okamžitě, ačkoliv nemáme právě úřední hodiny, můžete si být jisti, že vám vyjdeme vstříc a každá z našich úřednic udělá vše pro to, aby se vám mohla věnovat. Byli bychom však rádi, kdybyste vždy zvážili důležitost a naléhavost svého požadavku, pokud se na nás mimo úřední hodiny obracíte.

Část požadavků například hlášení závad také můžete hlásit pomocí online formuláře na webových stránkách obce (sekce Potřebuji zařídit a menu Hlášení závad).

Kácení stromů

Spolupracujeme s dendrologem, který pro nás zpracoval posudky na několik stromů, které jsou podle vás, občanů, v havarijním stavu. Špatný stav některých stromů se potvrdil, u jiných stromů bude postačující ořez a následná pravidelná údržba a péče.

V nejbližších týdnech se bude kácet jeden z akátů v ul. Sadové, který je nejvíce nakloněn a jeho kořeny byly narušeny položením asfaltového povrchu v ploše nájezdu k blízkému RD (kompletní text dendrologického posudku bude vyvěšen na stránkách městysu).

Občané žádali o zdravotní řez staré vrby u rybníka v Třebohosticích. Zběžná obhlídka stromu dendrologem si však vyžádala také zhotovení posudku. Strom je v mnohem horším stavu, než se navenek zdá, kmen je uprostřed prasklý, oba kmeny se od sebe vlastní vahou odklání a strom je ve spodní i v horní části napaden na mnoha místech dřevokaznou houbou. Udržovací zásah by prodloužil životnost stromu o cca 5 let, v čemž nevidíme smysl i v souvislosti k uvažovanému odbahnění rybníka. Po dokončení odbahnění bude v okolí rybníka provedena náhradní výsadba.

Kácení ve škvoreckém lese

V posledních týdnech probíhá ve škvoreckém lese kácení kůrovcem napadených smrků. Pokácené dřevo nabízíme občanům k odkupu za cenu 400 Kč za 1 m3 v celku a 700 Kč za 1 m3 nařezaného dřeva. Vzhledem k opakujícím se krádežím káceného dřeva, budou obě závory u Višňovky a u komunikace na Doubek opatřeny zámkem.

Datum vložení: 28. 5. 2019 14:02
Datum poslední aktualizace: 28. 5. 2019 14:04