Navigace

Obsah

Památky a zajímavosti na území Škvorce a Třebohostic

Městys Škvorec - bývalé městečko, které kdysi tvořilo významné středisko pro okolní obce je doslova prosyceno památkami. Na přelomu tisíciletí byla většina z nich je bohužel ve velmi špatném stavu, ale v současné době probíhají u většiny z nich rozsáhlé rekonstrukce a můžeme jen doufat, že i nadále je noví majitelé zachrání i pro budoucí generace.

Památky, zajímavosti

# A Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž
Barokný špýchar ve Škvorci

Barokní špýchar

Za kostelem stojí barokní špýchar, který se dochoval z původní zástavby obce společně s barokním statkem čp. 50 (na náměstí) a při čp. 16 barokní brána z r. 1781.

Křížek na kraji obce

Kamenné kříže

V obci je dochováno několik kamenných křížů.

Barokní kostel sv. Anny ve Škvorci

Kostel sv. Anny

Za Novým zámkem stojí pozdně barokní kostel sv. Anny z let 1759-1767. Vybudovala jej na místě původního rozbořeného kostela tehdejší majitelka panství Marie Terezie - vévodkyně Savojská, kněžna z Lichtenštejna.

Kostel sousedí se hřbitovem s kaplí (márnicí).

LOM NA PLACHTĚ

Na území okresu Praha-východ se nacházejí dvě národní přírodní rezervace, pět přírodních rezervací a šest přírodních památek Tato maloplošná chráněná území jsou zákonem chráněna proti jakékoliv činnosti, která by vedla k jejich změně či poškození.

Novogotický evangelický kostel ve Škvorci

Novogotický evangelický kostel

z r. 1895 stojí nad bývalým pivovarem ve Škvorci.

Budova zámku

Nový zámek

Naproti Starému zámku byl po r. 1791 postaven podle plánů Josefa Jägra tzv. Nový zámek, rozsáhlá barokní jednopatrová budova na nepravidelném půdorysu.
V současnosti probíhá na zámku rozsáhlá rekonstrukce.

Pomník padlým ve Škvorci

Pomník padlým z I. světové války

byl postaven před sokolovnou v roce 1929 nákladem 13.500 Kč.

Socha sv. Prokopa z doby před r. 1735 z dílny M. B. Brauna

Socha sv. Prokopa

z doby před r. 1735 z dílny M. B. Brauna

Zámek po rekonstrukci, září.2010

Starý zámek

Nejstarší památkou ve Škvorci je bývalý hrad vystavěný Domaslavem, nejvyšším číšníkem a královským komorníkem, poprvé připomínaný roku 1262. Stavba byla ve 14. století rozšířena na čtyřkřídlý hrad s palácem, kaplí a branou. V letech 1532-50 jej Zikmund ze Smiřic přestavěl na renesanční zámek.